Zadzwoń Schowek
Blog

Mieszkanie w centrum czy dom na przedmieściach


Jakie są zalety mieszkania w centrum?

Zasadniczą i najważniejszą zaletą mieszkania w ścisłym centrum miasta jest możliwość pokonania niemal każdego dystansu na piechotę. Niezależnie od tego czy wybieramy się do pracy, szkoły, na zajęcia, do apteki, do sklepu spożywczego, do lekarza, na spacer, do znajomych – zawsze będzie blisko. Nie poznamy dzięki temu bolączek, związanych z zakorkowanymi ulicami i spóźniającymi się autobusami. Każde wyjście do znajomych nie będzie też wielką i długotrwałą wyprawą, bo dojazd do nich z pewnością zajmie nam nie więcej niż 15-20 minut. Poza tym nie musimy się martwić szczelnością dachu, wywozem śmieci i odśnieżaniem chodnika. Te czynności wykona za nas zarządca nieruchomości. Jeżeli jakakolwiek rzecz zepsuje się w obrębie części wspólnych, wystarczy jedno krótkie zgłoszenie, a problem zostanie rozwiązany.

Jakie są zalety domu na przedmieściach?

Z drugiej jednak strony metr kwadratowy domu na przedmieściach kosztuje znacznie mniej. Możemy zatem pozwolić sobie na większą przestrzeń. Dzięki temu na pewno znajdzie się miejsce na rowery, matę do jogi oraz sprzęt do gry w tenisa. Poza tym mieszkańcy będą mieli więcej swobody i prywatności. Na większym metrażu łatwiej jest oddzielić strefy wypoczynku, pracy i zabawy. Dodatkowo mamy swobodniejszy dostęp do obszarów zielonych. Mowa przy tym nie tylko o przydomowym ogródku, ale jednocześnie sąsiedztwie parków i lasów, których poza ścisłym centrum jest znacznie więcej. Mieszkając w domu na przedmieściach z pewnością nie poznamy też problemu hałaśliwych sąsiadów. Raz po raz oczywiście może zdarzyć się jakiś remont, ale już zdecydowanie rzadziej imprezy do białego rana, charakterystyczne dla mieszkań studenckich w ścisłym centrum miasta.

Na drodze kompromisu

Na szczęście istnieją inwestycje, które łączą w sobie zalety obu rozwiązań. SEMACO pod koniec 2019 roku rozpoczęła na przykład budowę kompleksu SOLARIS PARK. To przedsięwzięcie oferujące jednoczesną bliskość natury i ścisłego centrum Krakowa. Można w nim znaleźć zarówno niewielkie, jednoosobowe kawalerki, jak i większe, rodzinne mieszkania. Wszystkie udostępniane lokale zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadać potrzebom ich mieszkańców. Nie tylko same mieszkania łatwo jest urządzić w praktyczny, funkcjonalny sposób. Dodatkowo właściciele otrzymają do dyspozycji wygodne miejsca parkingowe i obszerne komórki lokatorskie. Dla spragnionych integracji przewidziana jest natomiast specjalna strefa mieszkańca, w której będzie można wspólnie spędzić czas albo popracować w otoczeniu zieleni.
 

Udostępnij