Zadzwoń Schowek
Blog

Jakie są nowe trendy na rynku nieruchomości?


Jak było do tej pory?

W ostatnich latach Polacy stawiali przede wszystkim na kawalerki i niewielkie, dwupokojowe mieszkania. Na 20, 30 albo 40 metrach kwadratowych mieszkały osoby samotne, pary, a czasem nawet rodziny z małymi dziećmi. To wystarczało, ponieważ rytm dnia wyznaczała praca, studia, żłobek i przedszkole. Mieliśmy ustalony schemat codziennego działania. Tak naprawdę zatem w mieszkaniu spotykaliśmy się na wspólny obiad i ewentualnie wieczorne oglądanie filmu w salonie. Nikt zatem nie pomyślał, że te 20, 30 albo 40 metrów kwadratowych może okazać się niewystarczające. Ten trend i potrzeby Polaków podchwycili zresztą deweloperzy, którzy budowali przede wszystkim inwestycje z przewagą niewielkich mieszkań, kilkoma większymi i najczęściej jednym dużym, stumetrowym apartamentem.

Koronawirus a rynek nieruchomości

W pewnym momencie pojawił się jednak koronawirus, który zmienił wszystko. Ludzie zostali zmuszeni do życia w izolacji i nagle dotychczasowe mieszkania stały się jakieś za ciasne. Na 20, 30 lub 40 metrach kwadratowych nie było przestrzeni dla jednoczesnego funkcjonowania dwóch osób pracujących. Każdy potrzebował swojej własnej, intymnej przestrzeni. Kilka tygodni lub nawet miesięcy takiego funkcjonowania zmieniło więc myślenie Polaków o swoich mieszkaniach. Nagle poszukujący wymarzonych czterech kątów zmodyfikowali swoje oczekiwania. A czy nadąża za tym podaż? Oczywiście, że nie. Wygrani w tej sytuacji są deweloperzy, którzy myśleli przyszłościowo, niestandardowo i nieszablonowo. Reszta do nowych warunków będzie musiała dostosować się już po zrealizowaniu obecnych, bieżących inwestycji.

Jakich nieruchomości potrzebujemy?

Przede wszystkim szukamy większych metraży. 20-30 metrów kwadratowych jest odpowiednie dla singla, ale już nie dla pary. Staramy się znaleźć mieszkanie, w którym każdy lokator poczuje się swobodnie i znajdzie swoją własną przestrzeń do pracy, nauki i wypoczynku. Deweloperzy odnotowują też więcej zapytań o mieszkania z ogródkami, a także mieszkania w tak zwanych szeregowcach. Częściej decydujemy się też na inwestycje położone poza centrum dużych miast. Przedkładamy bowiem pewien dyskomfort, związany z dojazdami, nad wygodę i swobodę, związaną z posiadaniem własnego ogródka.

Lokowanie pieniędzy w nieruchomościach

Jeżeli natomiast nie szukamy mieszkania lub domu dla siebie, a raczej sposobu na korzystną inwestycję, stawiamy przede wszystkim na kawalerki. To stosunkowo tanie mieszkania, które łatwo wynająć. W cenie są przede wszystkim takie mieszkania, zlokalizowane w inwestycjach typowo studenckich i dedykowanych młodym ludziom. Polecamy między innymi IRON STREET. To przedsięwzięcie realizowane u zbiegu ulic Żelaznej i Kątowej w Krakowie, czyli blisko Dworca Głównego i uczelni. Oferuje ona wyłącznie mieszkania o małych metrażach, które jednocześnie są bardzo wygodne i funkcjonalne. 
 

Udostępnij