Zadzwoń Schowek
Blog

Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie?


Kraków wciąż przyciąga inwestorów

Kraków jest drugim miastem w Polsce – zarówno pod względem liczby ludności, jak i rozmiarów. Swoim mieszkańcom oferuje wiele możliwości. W Krakowie prężnie rozwijają się przedsiębiorstwa. Można znaleźć tutaj zatrudnienie w niemal każdej branży. Firmy te, na tle innych polskich miast, oferują również atrakcyjne warunki finansowe. Kraków przyciąga też studentów. W mieście działa wiele szkół wyższych, w tym prestiżowy Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica oraz Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki. Dodatkowo w Krakowie bardzo rozwinięte jest życie kulturalne. Liczne muzea, teatry oraz kina kuszą kolejnymi propozycjami spędzania wolnego czasu. No a to wszystko w otoczeniu krakowskich Plant, Wawelu, terenów nad Wisłą oraz jedynego w swoim rodzaju Starego Rynku.

Kraków idealnym miejscem do życia?

Trudno się zatem dziwić, że Kraków przyciąga inwestorów jak magnez. Jak grzyby po deszczu rosną kolejne inwestycje. Deweloperzy oferują natomiast swoim klientom coraz więcej atrakcji i benefitów. Duże okna? Funkcjonalny układ? Sauna i chillout room w części wspólnej? Wygodna rowerownia? To wszystko można znaleźć w nowoczesnych inwestycjach, które mają na względzie wszystkie potrzeby swoich przyszłych mieszkańców. Warto też zauważyć, że deweloperzy stawiają na ściśle określony profil swoich lokatorów. Niektóre inwestycje przeznaczone są stricte dla singli. W całym budynku można wówczas znaleźć niewielkie, ale bardzo funkcjonalne kawalerki. Inne przedsięwzięcia mają na względzie potrzeby większych rodzin. Kilkupokojowe mieszkania pozwalają na oddzielenie poszczególnych sfer życia codziennego. Dzieci zyskują swoje małe królestwa oraz przestrzeń do nauki. Z kolei dorośli funkcjonalny salon do wypoczynku, gabinet do pracy, a także wiele miejsca do przechowywania swojego dobytku.

Ceny na krakowskim rynku nieruchomości

No ale ile to wszystko kosztuje? Krakowski rynek nieruchomości uchodzi za największy w Polsce. Niestety przekłada się to również na nie najniższe ceny. Biorąc jednak pod uwagę to, jak wiele jednocześnie oferuje, chyba warto się skusić. Obecnie cena za metr kwadratowy krakowskiego mieszkania zaczyna się od kwoty 6.500 złotych brutto. Oczywiście chodzi raczej o inwestycje zlokalizowane na obrzeżach miasta i dzielnicach nieco gorzej skomunikowanych z centrum. W samym sercu miasta i w najpopularniejszych dzielnicach standardem jest natomiast cena od 10 do 14 tysięcy złotych brutto za metr kwadratowy. Rozpiętość cenowa mieszkań jest zatem dość duża. Wpływa na nią natomiast wiele czynników, w tym wielkość mieszkania, liczba udogodnień, lokalizacja, a także profil inwestycji.

Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej?

Oczywiście najdroższe będą mieszkania, położone w najatrakcyjniejszych dzielnicach. Największą popularnością cieszy się Stare Miasto oraz Grzegórzki (kilkanaście tysięcy złotych brutto za metr kwadratowy). Nieco mniej zapłacimy za nieruchomość na krakowskiej Krowodrzy, Prądniku Czerwonym oraz Czyżynach (8-9 tysięcy złotych brutto za metr kwadratowy). Szukając tańszych inwestycji należy wybrać się natomiast do takich dzielnic, jak Swoszowice, Bieżanów-Prokocim oraz Podgórze Duchackie. Tam można znaleźć mieszkania za 6-7 tysięcy złotych brutto za metr kwadratowy.
 

Udostępnij